Tour overview

Хотелот располага со 120 сместувачки единици распоредени во соби и апартмани. Внатрешноста на хотелот е комбинација од традиционално и модерно време во кое преовладуваат рамни форми и палета на топли валеријански тонови. Лада Бар, Ресторани Перун и Вила, конгресен центар, велнес центар, игралиште за деца и разновидни соби и апартмани, со нивниот дизајн и опрема овозможуваат да го одделат гостинот од секојдневните проблеми и да го остават да одмори.
Велнес Мона е ексклузивен комплекс во кој подигнувањето на општата здравствена состојба на умот и телото се постигнува на природен начин. На површина од 1000 квадратни метри има содржини кои незабележливо ги комбинираат филозофијата на Истокот, технологијата на Западот, старите и новите традиции. Уникатниот центар за убавина и здравје е погоден за подготовка на професионални спортисти и уживање и условување на индивидуалните гости. Велнес центарот Мона овозможува целосна релаксација и ментално одвојување од секојдневниот стрес. Масажите и третманите на лицето и телото целосно го зајакнуваат организмот за само неколку дена. Велнес го подобрува квалитетот на животот, ја обновува физичката форма и со тоа е средство за спречување на појава на болести или намалување на нивниот интензитет. Оазата на мирот обезбедува услуги: третмани за лице и тело, масажи, несоодветни третмани, употреба на турска бања – амам, сауна, кади со џакузи, фитнес студио и базен со турбојет-гејзер-водопад.

ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕ

 

ПРВ ДЕН 09.03.2023 (четврток)

Тргнување на групата во 22:30 од Скопје и 23:00 часот од Куманово кон  Златибор со попатни паузи за царински формалности и одмори.

ВТОР ДЕН 10.03.2023 (Петок)

Пристигнување во Златибор во утринските часови и организирана посета на каубојскиот град Ел Пасо. Овде ќе се вратите во времето на Дивиот Запад… Ел Пасо претставува реплика на типичен град на Дивиот Запад. Името го добива по истоимениот град во САД и реката која што тече низ самиот град и го дели на два дела односно од едната страна ќе се запознаете со каубојската и индијанската култура, додека од другата страна со српската култура од далечната 1865 год. Следува прошетка низ индијанското село, посета на каубојски Салун и прошетка до црквата која се наоѓа на српската страна на местото.  Во пладневните часови сместување во Хотел Мона 4* ( https://www.monazlatibor.com/ ), кој се наоѓа на одлична локација во центарот на Златибор. Слободно време за уживање во Спа Центарот на хотелот, базените, како и за индивидуални активности на Златибор.  Можност за заедничка факултативна вечера на групата, зависно од барањата на патниците. Ноќевање.

ТРЕТ ДЕН 11.03.2023 (Сабота)

Појадок. Факултативно заминување на групата кон Дрвенград, дело на Емир Костурица кој го направил овој “град” за потребите на својот филм “Животот е чудо”. Овде може да ги пробате познатите слатки и природните сокови кои носат име на познати светски личности како што се Новак Ѓоковиќ, Диего Марадона, Џони Деп итн. Потоа посета на изворот “Бела Водa” и познатата железница “Шарганска Осмица”. Во попладневните часови враќање во Златибор и слободно време за индивидуални активности. Ноќевање.

ЧЕТВРТИ ДЕН 12.03.2023 (Недела)

Појадок. Одјавување од хотелот, слободно време за кратка прошетка, кафе пауза, купување сувенири и шопинг на Златибор. Заминување кон Македонија со попатна посета на Врњачка Бања. Прошетка по познатата Променада со можност за индивидуален ручек и посета на  многуте продавници во местото. Пристигнување во Македонија во вечерните часови.

ПРОМО ЦЕНА ЗА РЕЗЕРВАЦИЈА ДО 21.01.2023: 9.990МКД
РЕДОВНА ЦЕНА: 10.990МКД
ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА:
 • Превоз со високо туристички автобус на наведената релација.
 • Две ноќевања со појадок во Хотел Мона 4* (https://www.monazlatibor.com/).
 • Бесплатно користење на велнес центар ‘Инспириум’ во хотелот ( затворен базен, 2 топли хидромасажни базени, теретана итн… )
 • Посета на Ел Пасо.
 • Посета на Врњачка Бања.
 • Организација и реализација на патувањето со лиценциран придружник на патувањето.
 • Oрганизиран превоз од Кавадарци, Неготино и Велес.
ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:
 • Посета на Дрвенград, Бела Вода и Шарганска осмица со вклучена влезница и локален водич – 20 евра по лице.
 • Задолжително патничко-здравствено осигурување (информации во агенција).
 • Туристичка такса и хотелско осигурување 179 денари по лице за 2 ноќи (се плаќа во агенција).
 • Можност за заедничка факултативна вечера.
 • За користење на сауна свет во хотелот доплата 4 евра по лице на лице место.
НАПОМЕНИ И УСЛОВИ:
 • Деца до 7 години бесплатно (доколку делат кревет со родител или на помошно креветче). Плаќаат само превоз доколку користат – 3.490 ден.
 • Доплата за деца од 7-12 години – 6.590 ден. за пакет аранжман со организиран превоз (со сопствено седиште во автобус). За аранжман со сопствен превоз деца од 7-12 години – 890 ден.
 • Доплата за 3-то возрасно лице – 8.790 ден. за пакет аранжман со организиран превоз. За аранжман со сопствен превоз доплата за 3-то возрасно лице – 5.390 ден.
 • За еднокреветна соба се одбива 15% од редовна цена на аранжманот.
 • Цена за аранжман со сопствен превоз по лице – 6.790 ден.
 • За реализација на ова патување потребни се минимум 35 патници.                                                            ID 052
ВИ ПОСАКУВАМЕ МНОГУ СНЕГ И ДОБРИ ПАТЕКИ!
РЕЗЕРВИРАЈТЕ ВЕДНАШ НА 02/2443-555, 02/2453-555, 078/280-004.
Download pdf brochure